fbpx
Mentorė.lt

LAISVĖ

Žmogus yra tobulas Visatos kūrinys, kuriam suteikta LAISVA VALIA rinktis. O pasirinkimus šiame gyvenime mes darome kiekvieną akimirką, pradedant nuo to ką rengtis ryte iki to kaip prasmingai praleisti kiekvieną savo gyvenimo dieną. 

Ir net tuomet, kai regis jog mus išorinės aplinkybės riboja – savo viduje mes galime rinktis kaip vertinti situaciją. Būti dėkingu ir priimti ją kaip situaciją, kurioje galiu kažko išmokti. Ar rinktis pyktį, situacijos nepriėmimą, kaltinti kitus.

Šio mėnesio tema LAISVĖ.

Ir LAISVĖS tema skamba ne tik todėl, kad aš prisimenu kodėl mes esam laisvi. Aš prisimenu ir buvau tarpe tų, kurie rinkosi vidinę laisvę ir drąsiai ją išreiškė stodami atviromis širdimis prieš tankus tada sausio 13-tąją.

Šiandien LAISVĖS  tema skamba dar ir todėl, kad matau kiek žmonių kenčia ir pyksta nepatenkinti savo karjeros pasirinkime, bet nieko nedaro, tik kaltina aplinkybes ir kitus aplink. Kol galiausiai sutrinka sveikata ar pykčio proveržiai pradeda griauti kitas gyvenimo sritis.

Ši tema skamba ir individualiose sesijose kalbantis apie norus, svajones ir ieškant kas stabdo link jų judėti. Dažnu atveju paaiškėja, kad niekas. Tik mūsų pačių vidinė pasirinkimo LAISVĖ, tiksliau jos apribojimas.

Štai, jauna ir idėjų kupina mergina jaučiasi nelaiminga savo dabartiniame darbe. Turi puikių verslo idėjų ir gebėjimų jas įgyvendinti. Svajoja apie LAISVĘ  ir darbą nuotoliniu būdu, pradžioj bent jau jaukioje kavinukėje, svarbu ne ofise nuo 8 iki 17val. Vėliau norėtų, jau ir kur nors egzotiškame paplūdimyje darbuotis prie kompiuterio, besimėgaujant vėsiu šviežių mangų kokteiliu.

Pasiteiravus, ką jau šiandien ji galėtų padaryti, kad nors mažu žingsneliu priartėtų prie savo svajonės. Girdžiu daug pykčio, kaltinimo vadovui ir kolegoms. Daug neapykantos net ir tiems, kurie jau dabar taip gyvena kaip ji pati svajoja. Ir dar, jos pasipiktinimui ir paerzinimui, nuolat kelia savo „tobulo ir laisvo“ gyvenimo akimirkas į socialines erdves. Vietoj to, kad pasidžiaugtų jog kažkam jau pasisekė ir galbūt pasiteirautų, kas padėjo jiems prie to prieiti – ji renkasi pyktį, pavydą ir neapykantą.

Galiausiai suvokusi, kad jau šią akimirką yra tinkamos aplinkybės pradėti daryti pokyti, bent jau padirbėti vieną dieną į savaitę savo mylimoje kavinėje su nešiojamuoju kompiuteriu. Ji nusprendė, kad ji negali to padaryti. Nes tada jausis kalta ir nepatogiai prieš kitus.  Baimė, ką kiti pagalvos jei ji elgsis kitaip nei visi. Baimė, kad nesupras. Baimė, kad kiti manys jog ji nedirba pakankamai.  Galiausiai baimė, kad kiti ją nuteis jog metą darbą, kuris suteikia tiek garantijų ir dėl kurio ji tiek metų mokėsi universitete.

Vidinė jos laisvė buvo pasirinkimas būti auka ir kentėti, o ne tapti savo gyvenimo kūrėja.

Štai taip su kiekvienu pasirinkimu – savo vidinės pozicijos pasirinkimu – arba mes esame AUKOS arba prisiimam atsakomybę ir tampam savo Gyvenimo KŪRĖJAIS.

Gary Keller savo knygoje „Vienas dalykas“ šiuos žmogaus pasirinkimus apibūdina kaip penkių žingsnių ciklą. Kiekvieną dieną pasirenkame vieną ar kitą būdą reaguoti į gyvenimo situacijas. Ir to pasirinkimo pasekmės ir tai kuo mes tampame mus lydi visą gyvenimą.

AUKOS pozicija – pasirinkimas būti auka:

1. Vengia realybės. Nors jau situacija netenkina, tačiau stengiasi neužduoti sau jokių klausimų ir apsimesti, jog nepastebi situacijos kuri nėra jam tinkama. Gali net neigti, kad viskas yra blogai ar nurašyti tai „planetų judėjimui“ ar „netinkamam orui“. 

2. Grumiasi su realybe. Net jeigu jau kiti jam pasako ar parodo situaciją, jis vis tiek gali neigti, kad viskas yra ne taip. Čia jis gali kurti istorijas paneigiančias realią situaciją, taip mėgindamas įtikinti visus, bet pirmiausia patį save, kad viskas yra gerai.

3. Kaltina. Šiame etape žmogus pradeda kaltinti visus aplinkui. Viskas būtu gerai jeigu ne… Blogai dirbantys kolegos, netinkamas ir nesupratingas vadovas, kvaila sistema, dideli mokesčiai ir pan.

4. Ieško pasiteisinimų. Vis dar akivaizdžiai vengia priimti realybę. Neprisiimdamas atsakomybės, kad galbūt kažkada savo veiksmais ir elgesiu pats susikūrė tokią situaciją jis ieško pasiteisinimų ir nesiima veiksmų jai pakeisti. 

5. Laukia ir tikisi. Gal kažkaip išsispręs ir nereikės nieko daryti, gal viskas susitvarkys. Stebint tokį žmogų, sakyčiau jam netgi patinka būti auka, pasakotis kaip jam sunku, koks jis „vargšas“ ir kaip kiti jo nesupranta. Patinka sulaukti kitų dėmesio, gailesčio ir atjautos. Tačiau patarimų ką daryti ir kaip išeiti iš situacijos jis nepriima ir toliau nesiklauso.

KŪRĖJO pozicija – pasirinkimas prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą:

1. Bando išsiaiškinti realybę. Matydamas, kad situacija netenkina, toks žmogus užduoda klausimą – kas čia vyksta? Ir taip mėgina suprasti save ir aplinkybes. 

2. Pripažįsta realybę. Išsiaiškinęs, jis priima situaciją tokia kokia ji yra, net jei jam nėra palanki. Jis imasi atsakomybę į savo rankas. Jis žino, kad tai vienintelis būdas rasti geresnių sprendimų realybei pakeisti. 

3. Kontroliuoja situaciją. Prisiimdamas atsakomybę už viską kas nutiko žmogus suvokia, kad jei net ir atsidūrė tokioj situacijoje kuri jo netenkina, tai jis gali pats ir surasti būdą kaip iš jos išeiti.

4. Randa sprendimą. Ką aš galiu padaryti – tai pagrindinis klausimas, kurį užduodamas sau žmogus ieško sprendimo ir kitokio matymo, suvokimo ar pagalbos. Šiuo etapu dažnai ieškoma konsultantų, mentorių ar kitų pavyzdžių kam jau pavyko įgyvendinti pokyti ir kas galėtų jį nukreipti teisinga linkme.

5. Įgyvendina. Atradęs jo manymu tinkamą sprendimą jis nieko nelaukdamas taiko, tai ką sužinojo ir mėgina išeiti iš situacijos. Taip su kiekvienu žingsniu atsakingai kuria savo gyvenimą. Šiame etape jis suvokia, kad gal ir ne viskas pavyks, bet žino, kad tai kas priklauso nuo jo pačio – jis padarys viską, kad tai būtų padaryta, suvokta, pamatyta, išjausta ir įsisąmoninta. Ir taip judės, kurs ir ieškos sprendimų vėl iš naujo.

Kiekvienas žmogus gyvena ir reaguoja į situacijas taip kaip jis įpratęs. Todėl labai svarbu pastebėti koks įprotis pas Jus vyrauja. Kaip Jūs įpratęs reaguoti į situacijas, kurios Jus užklumpa netikėtai, kurios turi įtakos Jūsų tolimesniam karjeros ir gyvenimo kelio pasirinkimui. 

Net jei pastebėjote, kad esate įpratęs reaguoti iš aukos pozicijos. Gera žinia Jums – kad ir tai galite pakeisti bet kuriuo momentu. Sąmoningai suvokę, kad Jūs, ir tik Jūs turite vidinę LAISVĘ rinktis kokį gyvenimą norite gyventi. Galite jau šiandien pat prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą ir ieškoti sprendimų, suvokimų ir siekti pakeisti tai kas netenkina.

 Žinoma galite rinktis ir aukos poziciją. Kuri yra daug patogesnė ir priimtinesnė. Nes tuomet galtei kaltinti aplinkybes, kitus, vadovą, kolegas ir netgi šalį ir klimatą. Kaltinti ir nieko nedaryti, tik pasyviai stebėti ir nuolat piktintis kokie visi kvailiai.

a
Emeritus Education

Lorem ipsum dolor sit amet con sectetur adipisicing elit sed don eiusmod tempor inci